Skip to content
Kamień Pomorski: królewski głaz na Pomorzu Zachodnim
Menu

Lemur lubi niecodzienne i tajemnicze miejsca. Jak już zdążyliście się zorientować takowych w naszym kraju nie brakuje. Eksplorując dalej niezbadane miejsca województwa zachodniopomorskiego, a dokładniej jego północnej części, Lemur zaprasza na krótki wypad do Kamienia Pomorskiego. Miejsce to ma silne związki zarówno z nadprzyrodzonymi mocami, jak i historycznymi wydarzeniami.

Istnieje kilka hipotez dotyczących nazwy miejscowości. Większość z nich nawiązuje do ogromnego głazu narzutowego, który zanurzony jest w wodach koryta Dziwny.

  • Ponoć po opanowaniu Pomorza w 1121 roku, Bolesław Krzywousty na tym właśnie kamieniu przyjmował defiladę żeglarzy.
  • Inna hipoteza sugeruje, iż kamień jest tak naprawdę zaczarowaną ropuchą.
  • Trzecia hipoteza odnosi się do olbrzyma i czarta. Jeszcze inna mówi zaś, że nazwa miasta ma wedyjskie pochodzenie.

kamień_pomorski3.jpg

Kamień Pomorski jest miastem położonym na Pobrzeżu Szczecińskim, nad brzegiem Zalewu Kamieńskiego. Mimo swoich niewielkich rozmiarów posiada status uzdrowiska. Wydobywane są tu solanki oraz borowina z torfowisk. Ponadto posiada całkiem urokliwy rynek, wokół którego zlokalizowane są najważniejsze zabytki: gotycka Brama Wolińska, renesansowy Pałac Biskupi oraz oczywiście gotycki ratusz miejski. W Bramie Wolińskiej mieści się niewielkie Muzeum Kamieni, w którym oprócz skamielin można podziwiać unikatowe okazy minerałów i skał. Muzeum jest własnością tej samej rodziny, co Muzeum Minerałów ze Szklarskiej Poręby. W baszcie mieści się też Informacja Turystyczna. Jednak mieszkańcy też mają sporą wiedzę na temat swojego miasta i miejsc, które warto odwiedzić, zanim udamy się do Itka warto ich zapytać. Ciekawym miejscem do odwiedzenia jest też iglasty labirynt, w którym można się zgubić, a także wystawa starożytnych machin wojennych stworzonych we współpracy z Centrum Słowian i Wikingów z Wolina. Interesującym miejscem jest też wirydarz katedralny z XIIIw. 

kamień_pomorski5.jpg

Jednak największą atrakcją jest wyprawa na wyspę Chrząszczewską, z której można podziwiać panoramę miasta i oczywiście głaz królewski. Jest to też całkiem fajne miejsce na piknik, pod warunkiem, że akurat nie pada.

Głaz królewski z Kamienia Pomorskiego nie jest jedynym interesującym obiektem w Polsce. Wartym zobaczenia jest też:

  • głaz Trygław w Tychowie,
  • głaz Św. Wojciecha niedaleko stacji kolejowej Leosie,
  • głaz niedaleko piramidy w Rapie.

Kamień Pomorski jest interesującym miejscem, ale raczej jako obiekt na trasie niż jej cel. Nie mniej każde z wymienionych i opisanych wyżej miejsc jest godne polecenia niestrudzonym podróżnikom.

Kamień_pomorski1.jpg


Podobał Ci się wpis? Masz uwagi? Spostrzeżenia? Zapytania? Jeśli tak, to proszę pozostaw komentarz pod wpisem: to bardzo mobilizuje do ciągłej pracy nad blogiem! Z góry dziękuję! By pozostać na bieżąco z lemurowymi przygodami, śledź lemurowego fanpage’a oraz instagrama (nick: lemurpodroznik)!
Kamień Pomorski: królewski głaz na Pomorzu Zachodnim

Cześć!

Mam na imię Asia i witam Cię na lemurowym blogu – jedynym blogu poświęconym tylko i wyłącznie podróżom po Polsce. Znajdziesz tu tajemnicze miejsca, niesamowite tradycje i regionalne zwyczaje. Wyrusz razem ze mną w podróż, która zaczyna się tuż za drzwiami! Zapraszam!

Kamień Pomorski: królewski głaz na Pomorzu Zachodnim

Kategorie

Archiwum

Kamień Pomorski: królewski głaz na Pomorzu Zachodnim