Skip to content
Szczecinek: w niepozorności siła
Menu

Nieco na południowy – wschód od naszych polskich wysp, chociaż nadal w województwie zachodniopomorskim, leży Szczecinek. To niepozorne miasteczko jest nie młode (prawa miejskie otrzymało w 1310r., nawiasem mówiąc to na przykład o 555 lat wcześniej niż Katowice). Jest to więc miasto o ugruntowanej pozycji i tradycjach, położone na pograniczu Pojezierza Drawskiego i Szczecineckiego, pomiędzy trzema jeziorami: Wielimie, Trzesiecko i Wilczkowo, które połączone są rzeką Nizicą i otoczone lasami. Specyficzne usytuowanie terenu sprawia, że Szczecinek był miejscem walk m. in. w niedalekiej odległości odnaleźć można fragmenty Wału Pomorskiego. Stąd też istnieją różne wariacje nazwy: kaszub. Szczecënkò, niem. Neustettin, szw. Nien Stettin, czy szw. Nova Stetin. Najogólniej mówiąc w Szczecinku jest co zobaczyć! Łatwo tu dotrzeć, gdyż krzyżuje się tu kilka krajowych dróg ( m.in. 11 i 20).

Pierwszą atrakcją na jaką trafił Lemur był wyciąg do nart wodnych o łącznej długości 1080 m., co oznacza, że jest to najdłuższy tego typu obiekt w Polsce. Lemur trafił tutaj w chwili całkiem dogodnej, gdyż oto grupa młodych miłośników sportów wodnych przygotowywała się do zmagań. Sądząc po ilości upadków, przewrotów i ogólnie „sposobów zabierania się do tematu” było to ich pierwsze spotkanie z opisywanym sportem. Nadmienić należy, że mimo, iż akcja działa się w środku sierpnia to dzień nie należał do najcieplejszych. Nie mniej prawdopodobnie adrenalina zrobiła swoje. Lemur długo przyglądał się z uwagą wyczynom młodzieży, jednak sam nie zdecydował się na udział w rozrywce. Pozostając jednak w klimacie wodnym, udał się na rejs tramwajem wodnym wokół jeziorna Trzesiecko, podziwiając po drodze panoramę miasta, pozując przez chwilę do zdjęć na kolejnej atrakcji miasteczka – Mysiej Wyspie, a następnie oglądając wieżę Przemysława (inaczej zwaną wieżą Bismarcka).

szczecinek2.jpg

Kolejną atrakcją miasta jest kościół pw. Ducha Świętego, dzisiaj piorunującego wrażenia może nie robić, w końcu kościół, jak kościół… Ale! W czasach kiedy był budowany, czyli w 1923 i aż do 1945 r. był to jedyny katolicki kościół w mieście! Dzisiaj odbywają się w nim również nabożeństwa grekokatolickie, odprawiane przez proboszcza z parafii wałeckiej.

szczecinek.jpg

Będąc w Szczecinku nie można ominąć również okazałego rynku miejskiego, którego głównym elementem jest ratusz, przypominający nieco swoją architekturą ten z Wolina. Nieopodal niego znajduje się Muzeum Regionalne posiadające wiele unikatowych eksponatów, będących materialnym potwierdzeniem długoletniej świetności miasta i jego mieszkańców. Do osób związanych ze Szczecinkiem należą m. in. Małgorzata Ostrowska i Ewa Minge. Podczas gdy Lemur odwiedzał owe Muzeum, kolekcję eksponatów powiększyła wystawa na temat XIX-wiecznych strojów kobiecych, a także prezentacja skarbu (monet z różnych epok i miejsc). Wystawa sukien tym ciekawsza, że kuratorzy jako atrakcję przygotowali dodatkowe suknie, które można przymierzyć. 

szczecinek4.jpg

W niepozornym Szczecinku fantastycznym obiektem może być nawet niepozorny łańcuch okalający pomnik! U zbiegu ulicy 28 lutego i Klasztornej stoi obelisk z tablicą poświęcony żołnierzom Wojska Polskiego (zdobywcom Wału Pomorskiego). Okalający go łańcuch pochodzi z recyklingu. Został zrobiony z przetopionej stali pochodzącej z celowo zatopionego przez Niemców przy wejściu do portu gdańskiego, pancernika Gneisenau.

szczecinek1.jpg

Szczecinek jest przykładem miejsca „z duszą”. Posiada wspaniałą historię, kulturę, a także zabytki, które nie są odpowiednio traktowane przez turystów. Opisane powyżej atrakcje to tylko przysłowiowy wierzchołek góry lodowej. Nie można zapominać o kamienicach wokół rynku, domach konstrukcji szachulcowej, a także o wielokrotnie przebudowywanym zamku książąt pomorskich. Zwiedzając Pomorze Zachodnie nie zapomnijcie więc wstąpić do Szczecinka, na pewno nie będziecie się nudzić!


Podobał Ci się wpis? Masz uwagi? Spostrzeżenia? Zapytania? Jeśli tak, to proszę pozostaw komentarz pod wpisem: to bardzo mobilizuje do ciągłej pracy nad blogiem! Z góry dziękuję! By pozostać na bieżąco z lemurowymi przygodami, śledź lemurowego fanpage’a oraz instagrama (nick: lemurpodroznik)!
Szczecinek: w niepozorności siła

Cześć!

Mam na imię Asia i witam Cię na lemurowym blogu – jedynym blogu poświęconym tylko i wyłącznie podróżom po Polsce. Znajdziesz tu tajemnicze miejsca, niesamowite tradycje i regionalne zwyczaje. Wyrusz razem ze mną w podróż, która zaczyna się tuż za drzwiami! Zapraszam!

Szczecinek: w niepozorności siła

Kategorie

Archiwum

Szczecinek: w niepozorności siła