Skip to content
Książki o Polsce i z Polską w tle, które warto znać
Menu

Plan, z założenia, był bardzo prosty: chodziło o stworzenie listy utworów literackich związanych z Polską. Mogły opowiadać o Polsce ogólnie lub ich akacja mogła dziać się na terenie naszego kraju. Założenie było proste, praca bardzo przyjemna, a jej efekty możecie zobaczyć poniżej. I taka uwaga, jak zaczynałam pracę nad tym wpisem książek było 10, ostatecznie wyszło 16, ale jak znacie inne propozycje, to podsyłajcie i będziemy uzupełniać! Sprawdźcie zatem listę książek o Polsce i z Polską w tle!

 

P.S. Wpis zawiera linki afiliacyjne.

Joanna Chmielewska „Boczne drogi” – totalny numer jeden. Niby kryminał, ale z rodzinnymi zawiłościami i okraszony gigantyczną dawką śmiechu. 

Adam Bahaj “Podróż za jeden uśmiech” – Poldek i Duduś są niezastąpieni! Pełna humoru opowieść o dwóch chłopcach, którzy przez swoje niedopatrzenie wyruszają autostopem przez cały kraj nad morze – czyżby inspiracja na wakacyjną przygodę? Całość okraszona filozoficznymi wątkami. 

Hanna Januszewska „Pyza na polskich dróżkach” – nie najmłodsza książka, ale ja ją uwielbiam. Czyż to nie genialny pomysł, aby pokazać dzieciakom nasz kraj? Ziemniaczana kluska wyrusza w podróż, ma liczne przygody i do tego poznaje śląski żur, nadmorskie plaże, kujawskie lasy… Oprócz rymowanego tekstu są też czarno-białe ilustracje. D. uważa to za wadę, mnie się podobają. 

Ryszard Kapuściński „Busz po polsku” – jedyna książka Kapuścińskiego poświęcona w całości naszemu krajowi. Akcja reportaży toczy się w latach 50. i 60., tam gdzie diabeł mówi dobranoc – w miejscach zapomnianych – we wsi Grunwald, w Puszczy Białowieskiej, w Olecku.

Filip Springer, „Archipelag miast” – #polskamniejszychmiast. Wyruszymy w podróż po kraju, którego już nie ma. Springer pojechał zobaczyć co się dzieje w miastach, które były kiedyś stolicami województw. Bardzo ciekawy – ściśle reporterski – projekt.

Cezary Łazarewicz “Tu mówi Polska” – przeczytamy tu o sprawach, które niegdyś wstrząsnęły całym krajem. O morderstwach, o strajkach, o radiowym sporze. 

Mariusz Szczygieł „20 lat nowej Polski w reportażach M. Szczygła” – jest to zbiór reportaży różnych autorów – m. in. Joanny Sokolińskiej, Karola Podgórskiego, Jacka Hugo-Badera czy Wojciecha Tochmana. Jest to osobisty wybór reportaży opowiadających o mniej lub bardziej przełomowych, mniej lub bardziej ważnych chwilach i wydarzeniach z najnowszych dziejów naszego kraju Mariusza Szczygła.

Hanna Halek, Zofia Fabjanowska – Micyk “Cudowne lata. Opowieści o miejscach i czasach, w których dorastaliśmy.” – w niezwykłą podróż, do czasów i miejsc swojego dzieciństwa, zabierają nas znani aktorzy, piosenkarze, dziennikarze. I tak Jan Frycz zabiera nas do Krakowa, a Borysz Szyc do Łodzi. Chyba najbardziej reprezentowana jest Warszawa – tu dorastali Wojciech Mann, Joanna Szczepkowska i Papcio Chmiel.

 

Radek Knapp “Instrukcja obsługi Polski” – dla mnie zdecydowanie za krótka! Mimo, że książka ma już swoje lata, nadal aktualna. Gdzie znajdziemy Wiedeń czy Hongkong Europy? No wiadomo: Kraków i Warszawa. Ale jest też o naszych narodowych cechach: o solidarności, o kobietach i mężczyznach, o modzie i trendach. 

Dorota Brauntsch “Domy bezdomne” – książka opowiada o murowanych domach z okolic Pszczyny. Opowiada historię materiału, który staje się domem, o którym z czasem się zapomina. 

Marianna Oklejak „Cuda wianki. Polski folklor dla młodszych i starszych” – polska tradycja w najczystszej postaci. Na 36 stronach znajdziemy przepięknie zilustrowane przykłady polskiej kultury ludowej: haftu, wycinanek, zabawek, instrumentów muzycznych. Książka do dotykania, oglądania i czytania. 

Marianna Oklejak “Art. Cuda-niewidy. Zagadki dla młodszych i starszych” – druga część “Cudów wianków”. Tym razem wybieramy się w świat baśni, bajek, legend i opowieści znanych z polskiego folkloru, a naszym zadaniem jest rozwiązanie wszystkich zagadek. 

Marianna Oklejak „Jestem miasto Warszawa” / Artur Wabik „Jestem miasto Kraków” – rysunkowa opowieść o dwóch miastach – Warszawa i Kraków. Dwie różne historie, ale jeden pomysł na książkę. Poznajemy miasta w różnych odsłonach – od pradziejów do czasów współczesnych. Książka dla małych – ze względu na rysunki, ale i starsi znajdą coś dla siebie.  

Anna Skowrońska „Alfabet Polski”A – Althamer i andrzejki, C – czarne złoto i Chopin, Z – Złota Żaba – czasami bardziej, czasami mniej zabawne czy poważne hasła ukazują nam Polskę w nowym świetle. Dobra zabawa dla młodszych i starszych.

Dorota Majkowska-Szajer, Sara Szewczyk – “Bolek i Lolek na szlaku polskich kultur”wyruszamy w drogę! Zajrzymy do Zalipia, spróbujemy śląskich potraw, zatańczymy w rytm radomskiego oberka i wysłuchamy kaszubskich opowieści.

Aleksandra Bogusławska “Odetchnij od miasta” – gotowe pomysły na wycieczki – hostele, hotele, agroturystyki i domki ukryte w przepięknych miejscach i zakątkach naszego kraju. 

Jak widzicie, na liście znalazły się zarówno reportaże, literatura przygodowa, jak i książki dla dzieci i młodzieży. Znajdziecie na niej pozycję bardziej i mniej poważne, dla każdego coś miłego! Zatem: Rodacy, do książek marsz!

 

P.S. Wpis zawiera linki afiliacyjne. 


Spodobał się Tobie wpis? Czy Spodobał Ci się ten wpis? Masz uwagi? Spostrzeżenia? Zapytania? Jeśli tak, to proszę pozostaw komentarz pod wpisem: to bardzo mobilizuje do ciągłej pracy nad blogiem! Z góry dziękuję! By pozostać na bieżąco z lemurowymi przygodami, śledź lemurowego fanpage’a oraz instagrama (nick: lemurpodroznik)!
Książki o Polsce i z Polską w tle, które warto znać

Cześć!

Mam na imię Asia i witam Cię na lemurowym blogu – jedynym blogu poświęconym tylko i wyłącznie podróżom po Polsce. Znajdziesz tu tajemnicze miejsca, niesamowite tradycje i regionalne zwyczaje. Wyrusz razem ze mną w podróż, która zaczyna się tuż za drzwiami! Zapraszam!

Książki o Polsce i z Polską w tle, które warto znać

Kategorie

Archiwum

Książki o Polsce i z Polską w tle, które warto znać