Lemur lubi niecodzienne i tajemnicze miejsca. Jak już zdążyliście się zorientować takowych w naszym kraju nie brakuje. Eksplorując dalej niezbadane miejsca województwa zachodniopomorskiego, a dokładniej jego północnej części, Lemur zaprasza na krótki wypad do Kamienia Pomorskiego. Miejsce to ma silne związki zarówno z nadprzyrodzonymi mocami, jak i historycznymi wydarzeniami.
Istnieje kilka hipotez dotyczących nazwy miejscowości. Większość z nich nawiązuje do ogromnego głazu narzutowego, który zanurzony jest w wodach koryta Dziwny.
- Ponoć po opanowaniu Pomorza w 1121 roku, Bolesław Krzywousty na tym właśnie kamieniu przyjmował defiladę żeglarzy.
- Inna hipoteza sugeruje, iż kamień jest tak naprawdę zaczarowaną ropuchą.
- Trzecia hipoteza odnosi się do olbrzyma i czarta. Jeszcze inna mówi zaś, że nazwa miasta ma wedyjskie pochodzenie.
Kamień Pomorski jest miastem położonym na Pobrzeżu Szczecińskim, nad brzegiem Zalewu Kamieńskiego. Mimo swoich niewielkich rozmiarów posiada status uzdrowiska. Wydobywane są tu solanki oraz borowina z torfowisk. Ponadto posiada całkiem urokliwy rynek, wokół którego zlokalizowane są najważniejsze zabytki: gotycka Brama Wolińska, renesansowy Pałac Biskupi oraz oczywiście gotycki ratusz miejski. W Bramie Wolińskiej mieści się niewielkie Muzeum Kamieni, w którym oprócz skamielin można podziwiać unikatowe okazy minerałów i skał. Muzeum jest własnością tej samej rodziny, co Muzeum Minerałów ze Szklarskiej Poręby. W baszcie mieści się też Informacja Turystyczna. Jednak mieszkańcy też mają sporą wiedzę na temat swojego miasta i miejsc, które warto odwiedzić, zanim udamy się do Itka warto ich zapytać. Ciekawym miejscem do odwiedzenia jest też iglasty labirynt, w którym można się zgubić, a także wystawa starożytnych machin wojennych stworzonych we współpracy z Centrum Słowian i Wikingów z Wolina. Interesującym miejscem jest też wirydarz katedralny z XIIIw.
Jednak największą atrakcją jest wyprawa na wyspę Chrząszczewską, z której można podziwiać panoramę miasta i oczywiście głaz królewski. Jest to też całkiem fajne miejsce na piknik, pod warunkiem, że akurat nie pada.
Głaz królewski z Kamienia Pomorskiego nie jest jedynym interesującym obiektem w Polsce. Wartym zobaczenia jest też:
- głaz Trygław w Tychowie,
- głaz Św. Wojciecha niedaleko stacji kolejowej Leosie,
- głaz niedaleko piramidy w Rapie.
Kamień Pomorski jest interesującym miejscem, ale raczej jako obiekt na trasie niż jej cel. Nie mniej każde z wymienionych i opisanych wyżej miejsc jest godne polecenia niestrudzonym podróżnikom.