W tytule dzisiejszego posta pojawia się dziwna, obcobrzmiąca nazwa Jomsborg. Nic się nie bójcie! Lemur nadal zabiera Was w podróż po terenach znajdujących się w granicach naszego pięknego kraju! Jomsborg to legendarna nazwa stolicy królestwa Wikingów, czyli dzisiejszy Wolin. Wiedzieliście, że Wolin to nie tylko nazwa miasta, ale też wyspy? A wyspa Wolin oprócz Wolina (miasta) mieści w sobie liczne inne miejscowości. Ale zanim o nich…
Wyspa Wolin znajduje się w północno – zachodnim krańcu naszego pięknego kraju, nieopodal granicy z Niemcami. Jej powierzchnia to 265 km². Od stałego lądu oddziela ją cieśnina Dziwny i Zalew Szczeciński oraz rzeka Świna od wyspy Uznam. Z wysypy jest już całkiem niedaleko do nadbałtyckiego kurortu: Świnoujścia. Oprócz tego sam Wolin oferuje liczne atrakcje, zaczynając od Wolińskiego Parku Krajobrazowego, w którym możecie spotkać osobliwe owoco – warzywa leśne, czyli kapusty i odwiedzić „miasto gwiazd”, czyli Międzyzdroje.
Wolin – Wolinianie – Wikingowie – Słowianie
Zanim jednak przeprawicie się przez most do miasta Wolin, zjedźcie nieco z głównej drogi, by trafić do Centrum Słowian i Wikingów. W skansenie możecie skosztować podpłomyków z różnymi dodatkami (Lemur polubił te z ziołowym twarożkiem i miodem), spotkać się ze zwierzętami, ubrać się w zbroję Wikinga, zobaczyć, jak kiedyś wyglądało osadnictwo i jaka była konstrukcja domów, a także nauczyć się run i spróbować zrobić filcową kulkę z owczej wełny. Możecie też trafić na więcej atrakcji, gdy dotrzecie tutaj podczas trwania Festiwalu Słowian i Wikingów.
Wolin – miasto
Po dotarciu na drugi brzeg Dzwiny, znajdziecie się w Wolinie – mieście. Jego nazwa na przełomie wieków ulegała licznym przekształceniom. Jej pierwotne brzmienie jest trudne do odtworzenia, na ogół nazwę wywodzi się z prasłowiańskiego rdzenia „vel” oznaczającego – mokry, wilgotny lub po prostu wodny – mogła więc brzmieć Wołyń. W niemieckojęzycznych źródłach zachowały się nazwy: Jumne, Jumneta, Julin i Winieta. Jomsborg jest nazwą pochodzącą ze skandynawskich sag. Obecna nazwa została urzędowo zatwierdzona w 1946 roku.
Gdy znajdziecie się już w mieście na pewno nie przeoczycie okazałego budynku z czerwonej cegły, który jest siedzibą miejskiego ratusza. Nieopodal znajduje się Muzeum Regionalne im. Andrzeja Kaubego. Możecie w nim odnaleźć wiele informacji na temat osadnictwa, życia i funkcjonowania, a także wierzeń plemienia Wolinian oraz ich kontaktów z innymi okolicznymi plemionami. Niewątpliwą atrakcją Muzeum jest miniaturka słowiańskiego bożka z czterema twarzami, zwanego Świętowitem wolińskim, jej większą wersję znajdziecie na wzgórzu mieszczącym się w środku parku miejskiego. Oprócz muzeum i parku, można też w Wolinie, na Wzgórzu Wisielców, zobaczyć pozostałości po osadzie oraz cmentarzysko kurhanowe pochodzące z IX-X wieku, a raczej jego pozostałości (żeby je zobaczyć trzeba mieć dobry wzrok i wiedzę, jak takie cmentarzyska wyglądają, gdyż inaczej bez trudu możecie je przeoczyć).
Wolin – wyspa
Po spędzeniu całkiem ciekawego dnia w mieście, wybierzcie się na wycieczkę w głąb wyspy. Na uwagę zdecydowanie zasługuje Woliński Park Krajobrazowy, w którym oprócz przepięknej przyrody możecie też podziwiać czyste plaże nad Morzem Bałtyckim oraz wybrzeże klifowe. Zanim jednak „pochłonie Was las” po drodze spotkacie wiele uroczych i bardzo ładnych miasteczek i innych urokliwych miejsc.
Jeśli nie macie więc pomysłu na kolejny wyjazd, Lemur radzi: na Wolin!