Skip to content
Świąteczna iluminacja w Warszawie
Menu

Oznak zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia jest kilka. Po pierwsze dzień jest krótki, a za oknem częściej jest szaro i buro niż słonecznie. Po drugie jest dosyć zimno. Po trzecie w telewizji, radiu i na ulicach pojawiają się charakterystyczne reklamy – pełne światełek, śniegu i prezentów. Jest jeszcze jedna charakterystyczna rzecz, która pojawia się właśnie w tym okresie na ulicach miast. Są to bożonarodzeniowe iluminacje, które rozświetlają zimowy mrok. Standardowo pierwsze świetlne dekoracje pojawiają się wraz z nadejściem Mikołajek (6 grudnia) i znikają wraz z końcem karnawału. Dzisiaj zabieram Was w podróż po świątecznie udekorowanej Warszawie. Plus jest taki, że większość atrakcji jest darmowa. Minus – czynne dopiero po zmroku:).

Trakt Królewski i Łazienki Królewskie – warszawski Trakt Królewski to dawna nazwa szlaku łączącego Zamek Królewski z Pałacem w Wilanowie. Obecnie tworzą go ulice: Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, pl. Trzech Krzyży, aleje Ujazdowskie, Belwederska i Sobieskiego. Ja jednak zapraszam was na spacer, który rozpoczniemy tuż koło Łazienek Królewskich, przy pomniku Piłsudskiego, koło Belwederu, a zakończymy przy Kolumnie Zygmunta na Placu Zamkowym. Spacer rozpoczynamy w alei Chińskiej Łazienek, gdzie kolejny rok z rzędu, dzięki PGE, możemy poczuć klimat starej Warszawy i wytwornych Pań w obszernych sukniach i z parasolkami oraz Panów we frakach i cylindrach.  Na szlak Traktu wracamy pod świetlnym różowo- filetowym dywanem na plac Na Rozdrożu, gdzie czekać będzie na nas rozświetlony autobus i świetlna ramka z syrenką. Dalej idąc w kierunku głównej atrakcji, czyli Nowego Światu i Krakowskiego Przedmieścia, mijamy jeszcze pawia przy Alejach Ujazdowskich. Jednakże cala plejada światełek czeka na nas właśnie na jednej z drożnych ulic Warszawy, czyli Nowym Świecie – tu „świeci się” wszystko – od lamp i choinek, przez dodatkowe instalacje, jak układ słoneczny przy pomniku Mikołaja Kopernika i pokój św. Mikołaja przy Krakowskim Przedmieściu, aż po sklepowe wystawy. Całość kończy gigantyczna choinka na placu Zamkowym. A tuż przed nią znajdziemy kolejną świetlną ramkę z warszawską syrenką – gotowe miejsce do robienia świątecznych zdjęć. Warto jest przejść się jeszcze do pomnika Syrenki na Rynku Nowego Miasta, gdzie znajduje się lodowisko i budki z grzanym winem i grillowanymi oscypkami. Iluminacja, zarówno w Łazienkach, jak i na Trakcie, czynna się od zmroku i w przypadku Łazienek czynna do 21, zaś w pozostałych wpadkach całą noc.

Mariensztat i Podzamcze – o ile to drugie miejsce jest dosyć popularne, ze względu na pięknie oświetlone schody, Park Fontann i wielki napis I Warszawa, o tyle te drugie jest często pomijane, a szkoda! Znajduje się tam rozświetlony pociąg, choinka stworzona ze świetlnych kul, pociąg, konik na biegunach i ogromny miś, którego możemy uruchomić naciskając wielki czerwony guzik. Pokazy z muzyką w Parku Fontann odbywają się w weekendy (piątek, sobota, niedziela) o pełnych godzinach: 16:00.17:00 i 18:00. W pozostałych dniach i godzinach możemy po prostu podziwiać świetlną instalację. Wstęp bezpłatny.

Miśki na Pradze – prawobrzeżna Warszawa też ma się czym pochwalić! Oprócz oczywiście pięknie oświetlonych mostów – Poniatowskiego i  Śląsko-Dąbrowskiego, po przekątnej od Galerii Wileńskiej, tuż koło cerkwi przysiadły dwa białe misie. Czynne od zmierzchu do rana:) Wstęp bezpłatny, chociaż można trafić na kolejkę do zdjęcia.

 

Ogród Światła w Wilanowie – od kilku lat stanowi największą atrakcje Warszawy. I dobrze! Naprawdę gratuluję pracownikom i włodarzom Wilanowa tego pomysłu. W końcu, jak przyciągnąć ludzi do jednej z największych (oczywiście prócz samego Pałacu) atrakcji kompleksu Muzealnego – ogrodu, który przecież w okresie zimowym delikatnie mówiąc, nie zachwyca? A tu proszę! Wystarczyło nieco światełek i udało się! Tłumy Warszawiaków i przyjezdnych gości z okolicy, co weekend szturmują wejście do ogrodów. Tematyka z roku na rok jest inna, dlatego też atrakcja szybko się nie znudzi. Czynne codziennie w godzinach 16:00-21:00 (ostatnie wejście o godzinie 20:00). Ze względu na dużą ilość osób chcących zobaczyć atrakcję, wprowadzono limity biletów – na każdą godzinę przewidzianych jest 2500 biletów! Ceny biletów to w tygodniu (poniedziałek – piątek) 10 zł normalny i 5 zł ulgowy, a w weekendy (sobota-niedziela) to odpowiednio 20 zł i 10 zł. Dzieci do lat 7 wchodzą bezpłatnie. Pokazy z muzyka odbywają się co 15 minut. Pokazy mappingu odbywają się w soboty i niedzielę o godzinach: 17:30,18:30 i 19:30.

Będąc w Wilanowie można też wybrać do Miasteczka Wilanów, gdzie opodal Urzędu Dzielnicy znajdziemy „serduszkowy” most, który doprowadzi nas do fotelu św. Mikołaja. Ta atrakcja jest darmowa, jednak w weekend kolejki również mogą się pojawić.

Ponoć do przyozdobienia miasta zostało użytych ok.4,5 miliona energooszczędnych żarówek, a cała iluminacja składa się z ok. 2 000 elementów. Łączna długość instalacji to ponad 20 km! Przy okazji spacer po warszawskiej iluminacji można połączyć z podziwianiem warszawskich szopek bożonarodzeniowych.


Spodobał Ci się wpis? Masz uwagi? Spostrzeżenia? Zapytania? Jeśli tak, to proszę pozostaw komentarz pod wpisem: to bardzo mobilizuje do ciągłej pracy nad blogiem! Z góry dziękuję! By pozostać na bieżąco z lemurowymi przygodami, śledź lemurowego fanpage’a oraz instagrama (nick: lemurpodroznik)!
Świąteczna iluminacja w Warszawie

Cześć!

Mam na imię Asia i witam Cię na lemurowym blogu – jedynym blogu poświęconym tylko i wyłącznie podróżom po Polsce. Znajdziesz tu tajemnicze miejsca, niesamowite tradycje i regionalne zwyczaje. Wyrusz razem ze mną w podróż, która zaczyna się tuż za drzwiami! Zapraszam!

Świąteczna iluminacja w Warszawie

Kategorie

Archiwum

Świąteczna iluminacja w Warszawie