Skip to content
Co mają wspólnego: średniowiecze, gotyk, renesans i serduszka z Chełmnem?
Menu

14 luty to bardzo ważna data dla niektórych państw anglosaskich, takich jak Stany Zjednoczone czy Wielka Brytania. W tym dniu obchodzony jest tam Dzień Świętego Walentego, czyli popularne Walentynki <3. Święto pełne miłości, radości, serduszek i kwiatów. W Polsce tradycja ta staje się coraz popularniejsza. Część osób oburza się, iż to nie jest nasza tradycja. Oni wolą świętować słowiańską Noc Kupały. Jednak nie mają racji oburzając się i bojkotując walentynki. Mamy w Polsce pełne podstawy do tego, by również i tu świętować Dzień Świętego Walentego, gdyż mamy całe walentynkowe miasto, zwane też miastem zakochanych:)! Jest nim Chełmno. Miano to zawdzięcza znajdującym się w tutejszym kościele farnym relikwiom Świętego Walentego. Walenty z Rzymu (lub z Terni) był biskupem i męczennikiem chrześcijańskim, uznawanym za świętego w kościele katolickim i syryjskim. Znany jest również w kościołach: anglikańskim i luterańskim. Ze względu na ten fakt w Chełmnie Walentynki są wyjątkowo hucznie obchodzone! Jest więc walentynkowy jarmark, konkurs piosenki miłosnej, a także konkurs kulinarny oraz konkurs na najpiękniejszą walentynkową witrynę. Ale Chełmno warto odwiedzić też w innych porach roku:)!

Chełmno to nie tylko miasto zakochanych! Na tutejszym rynku znajduje się jeden z cenniejszych zabytków architektury renesansowej w Polsce, czyli ratusz miejski, w którym mieści się muzeum miejskie. Przed wizytą warto sprawdzić godziny otwarcia:) Lemur czasami o tym zapomina:) W ratuszu działa też informacja turystyczna, ale o IT w naszym kraju można by napisać epopeję nie gorszą niż Pan Tadeusz

Do tego podziwiać możemy prawie nienaruszony średniowieczny układ urbanistyczny pochodzący prawdopodobnie z 1251 roku, a także prawie cały obwód murów miejskich z basztami i bramą Grudziądzką oraz zabytkowe kamienice. O wyjątkowości tutejszej architektury świadczy też fakt wpisania tutejszego starego miasta na listę Pomników Historii oraz do Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego (ze względu na zachowanie się tutaj aż pięciu gotyckich kościołów). W upalne dni można się też ochłodzić przy fontannie:)

W Chełmnie każdy znajdzie coś dla siebie! Dla miłośników widoków jest taras widokowy na wieży kościoła farnego, dla miłośników przyrody park miejski, dla zakochanych klimatyczne knajpki i ławeczki, a dla miłośników zamków – miniatury wszystkich pomorskich zamków. W 2014 roku miasto gościło kolarzy biorących udział w  Tour de Pologne. Mieszkańcy oraz turyści, w tym Lemur:), mogli podziwiać zmagania kolarzy. Trzeba było przy tym wytężać wzrok, gdyż ich przejazd trwał zaledwie kilka sekund.

Na koniec kilka ciekawostek: Chełmno, dawne pol. Chłomien, łac. Culmen, niem. Culm lub Kulm to miasto położone nad Wisłą, w województwie kujawsko-pomorskim. Leżące 40 km od Torunia i 30 km od Grudziądza, niedaleko Świecia i Terespola Pomorskiego. Nazwa miasta jest bardzo stara i pochodzi od słowa chełm znaczącego wzgórze. Chełmno więc dosłownie oznacza osadę na wzgórzu. Miasto jest również stolicą historyczno-geograficznego regionu zwanego ziemią chełmińską. Razem z Toruniem jest najstarszym miastem na północnym obszarze naszego kraju.


Podobał Ci się wpis? Masz uwagi? Spostrzeżenia? Zapytania? Jeśli tak, to proszę pozostaw komentarz pod wpisem: to bardzo mobilizuje do ciągłej pracy nad blogiem! Z góry dziękuję! By pozostać na bieżąco z lemurowymi przygodami, śledź lemurowego fanpage’a oraz instagrama (nick: lemurpodroznik)!
Co mają wspólnego: średniowiecze, gotyk, renesans i serduszka z Chełmnem?

Cześć!

Mam na imię Asia i witam Cię na lemurowym blogu – jedynym blogu poświęconym tylko i wyłącznie podróżom po Polsce. Znajdziesz tu tajemnicze miejsca, niesamowite tradycje i regionalne zwyczaje. Wyrusz razem ze mną w podróż, która zaczyna się tuż za drzwiami! Zapraszam!

Co mają wspólnego: średniowiecze, gotyk, renesans i serduszka z Chełmnem?

Kategorie

Archiwum

Co mają wspólnego: średniowiecze, gotyk, renesans i serduszka z Chełmnem?