Skip to content
Żywkowo: bociania wieś w Polsce
Menu

Ostatnio zabierałam was na wycieczki głównie po miastach i ich zabytkach. Tym razem zapraszam was na wieś! A jak wieś to wiadomo: swojska sielanka na łonie natury. I natury będzie dużo w postaci jednego z latających symboli naszego kraju. Nie, nie będzie o orłach, a o bocianach. Czy wiecie, że co czwarty bociek jest Polakiem?

Skąd się wzięły bociany?

Otóż jest kilka teorii na ten temat. Jedna mówi, iż bociany symbolizują nieposłuszną parę ludzi. A było to tak… Pewnego dnia Bóg przywołał do siebie kobietę i mężczyznę. Wręczył im zawiązany worek z różnymi gatunkami gadów i nakazał wyrzucić je do morza. Były to raczej nieprzyjemne okazy: węże, pająki i inne paskudztwa. Jednak ludzie okazali się, po raz kolejni, krnąbrni i gady „wysypały” im się na całą Ziemię zamiast trafić do morza. Krótko mówiąc: Bóg się wkurzył, zmienił ludzi w bociany i kazał im wyzbierać to, co wyrzucili. Tak oto bociany trafiły m. in. do Żywkowa i innych miejsc.

Gdzie właściwie leży Żywkowo?

Żywkowo to niewielka wieś. Liczy zaledwie 7 zamieszkanych gospodarstw. Położona jest na północny województwa warmińsko-mazurskiego, w powiecie bartoszyckim, gminie Górowo Iławeckie. Tuż przy granicy z Rosją. Właściwie bliżej tu do rosyjskiego miasta, niż polskiego sklepu. W sąsiedztwie takich miejscowości, jak: Świadki Iławeckie, Grądzik, a także Shirokoye i Bagrationowsk. Wieś zamieszkana jest przez potomków Ukraińców przesiedlonych tutaj z terenów Rzeszowszczyzny podczas akcji „Wisła”.

Bociania wieś w Polsce

Na świecie żyje około 170 tysięcy bocianich par, z czego około 40 tysięcy gniazduje w Polsce. Z tej prostej matematyki wychodzi, że co 4 bocian jest Polakiem. W Żywkowie znajduje się 7 gospodarstw zamieszkałych przez około 25 osób i ok. 50 bocianich gniazd. Na drzewach, słupach, dachach i specjalnych platformach. Z czego zamieszkanych jest co roku około 35-48 z nich. Na jednego mieszkańca przypada zatem średnio 4 bociany. Średnio do Żywkowa przylatuje 100 bocianów, a odlatuje ich dwa razy więcej.

Co robią bociany w Żywkowie?

Odpowiedź na to pytanie jest banalna: żyją sobie. Dlaczego upodobały sobie akurat to miejsce? Odpowiedź na to pytanie nie jest już tak jednoznaczna. Oczywiście można mówić o metafizyce i przywiązaniu, jednak właściwszą odpowiedzią wydaje się po prostu niezniszczona przez człowieka przyroda: brak betonu, różnorodność biologiczna, oczka wodne, które stanowią siedliska dla płazów, gadów, owadów oraz drobnych ssaków. Mozaikowa, ekologiczna uprawa rolnicza i urozmaicony krajobraz jest warunkiem występowania bocianów. Drzewa dają cień, krowy i konie gwarantują niską trawę. Sam Bocian biały zaś jest gatunkiem parasolowym, co oznacza, że chroniąc bociany chronimy środowisko życia innych gatunków.


Spodobał Ci się wpis? Masz uwagi? Spostrzeżenia? Zapytania? Jeśli tak, to proszę pozostaw komentarz pod wpisem: to bardzo mobilizuje do ciągłej pracy nad blogiem! Z góry dziękuję! By pozostać na bieżąco z lemurowymi przygodami, śledź lemurowego fanpage’a oraz instagrama (nick: lemurpodroznik)!
Żywkowo: bociania wieś w Polsce

Cześć!

Mam na imię Asia i witam Cię na lemurowym blogu – jedynym blogu poświęconym tylko i wyłącznie podróżom po Polsce. Znajdziesz tu tajemnicze miejsca, niesamowite tradycje i regionalne zwyczaje. Wyrusz razem ze mną w podróż, która zaczyna się tuż za drzwiami! Zapraszam!

Żywkowo: bociania wieś w Polsce

Kategorie

Archiwum

Żywkowo: bociania wieś w Polsce