Skip to content
Co robili Disney i Hasior w Koszalinie?
Menu

Do wielu fajnych miejsc Lemur trafił całkiem przypadkowo – szukając jedzenie, noclegu lub zupełnie innego miejsca. Takie przygodowe odkrywanie może być fantastyczne, chociaż czasami trzeba mieć stalowe nerwy. Na przykład umiejętność czytania mapy – nie tylko tej w górach, ale też tej samochodowej – może być całkiem przydatna. Lemur gdzieś na Pomorzu pewnego razu pomylił drogi – te na mapie i te w rzeczywistości, zamiast w lewo kazał skręcić w prawo, no i się okazało, że zamiast oczekiwanego asfaltu trafiliśmy na szlak turystyczny, który ostatecznie okazał się skrótem. Wokół nie było żywej duszy, może dlatego, że akurat padało… Do innych zaś miejsc Lemur koniecznie chciał pojechać, jak na przykład do Świnoujścia czy Bornego Sulinowa i wyjazd ten skrupulatnie (no bez przesady!) zaplanował. Podobnie było z Koszalinem, do którego wyjazd Lemur zaplanował. Jednak im było do niego bliżej tym lemurowy entuzjazm słabł. W końcu Lemur jednak dotarł do Koszalina we wczesnych godzinach poranny. Zaparkował swoje autko pod urzędem miasta, nieopodal rynku, wysiadł z niego i trochę się zdziwił. Otóż o tak wczesnej godzinie (wakacyjna godzina 9, to standardowa godzina 6) rynek i okoliczne sklepiki okazały się jeszcze lekko senne, ludzie wokół niespiesznie podążali w różnych kierunkach, a tu z głośników leci „Kolorowy wiatr”„Ani słowa” i inne piosenki znane z filmów Walta Disneya. A że Lemur na Disney’u wychowany to od razu zmienił stosunek do tego miasta!

 Wszystkie, ważniejsze, koszalińskie zabytki i atrakcje turystyczne zlokalizowane są w centrum, nieopodal rynku. Z drugiej strony nie ma ich aż tak dużo. Należy do nich na przykład modernistyczny ratusz. Ratusze w Koszalinie nie mają „szczęścia”. Obecny jest już szóstym! Poprzednie albo spłonęły albo zostały rozebrane. Ciekawe, jaki los czeka ten… Nieco dalej znajduje się zespół zabudowań dawnego młyna oraz odrestaurowane, zabytkowe kamieniczki, w których mieści się Muzeum Okręgowe oraz Skansen Kultury Jamneńskiej. W obu miejscach znaleźć można nieco archeologii, etnografii, historii i sztuki. Jak w wielu pomorskich muzeach, główną atrakcją koszalińskiego Muzeum Okręgowego są skarby (monet z różnych miejsc i okresów). W Skansenie natomiast dowiecie się czegoś więcej o dziś już zapomnianej kulturze – mieszkańców Jamna i Łabusza. Były to wsie kompletnie odosobnione od innych, swoiste enklawy słowiańskości wśród morza niemieckości, w której wykształciła się specyficzna kultura (materialna i niematerialna). Dzisiaj obie są częścią Koszalina, pozostała po nich jednak charakterystyczna zabudowa oraz wyposażenie domostw. Wartymi odwiedzenia są także neogotyckie budynki Poczty Głównej i Straży Pożarnej oraz gotycka katedra wpisana na Europejski Szlak Gotyku Ceglanego (podobnie, jak Chełmno).

Koszalin znany może być też wam od artystycznej strony – to tutaj mieści się (jedyne w Polsce) Muzeum Włodzimierza Wysockiego, które prowadzone jest przez pewną Panią i mieści się w prywatnym mieszkaniu, dlatego zanim się wybierzecie lepiej zadzwońcie. Tutaj też znajduje się pomnik sztuki współczesnej autorstwa Władysława Hasiora. Osobliwą metalową konstrukcję zobaczyć można na wzgórzu wjeżdżając do Koszalina od strony Sławna. Przez środek miasta przebiegają „autostrady”, zwane też drogami krajowymi nr 6 i 11. Przecinają

Polski Koszalin, dawny niem. Köslin, a po kaszubsk,u Kòszalëno nie powalił Lemura na kolana, za to na pewno jest ciekawym miejscem na mapie województwa zachodniopomorskiego.

Przydatna informacja: Koszalin nie leży nad Morzem Bałtyckim, za to nad rzeką (Dzierżęcinką) i 2 jeziorami (Jamno i Lubiatowo Północne) i jest największym miastem regionu Środkowopomorskiego.


Podobał Ci się wpis? Masz uwagi? Spostrzeżenia? Zapytania? Jeśli tak, to proszę pozostaw komentarz pod wpisem: to bardzo mobilizuje do ciągłej pracy nad blogiem! Z góry dziękuję! By pozostać na bieżąco z lemurowymi przygodami, śledź lemurowego fanpage’a oraz instagrama (nick: lemurpodroznik)!

 

Co robili Disney i Hasior w Koszalinie?

Cześć!

Mam na imię Asia i witam Cię na lemurowym blogu – jedynym blogu poświęconym tylko i wyłącznie podróżom po Polsce. Znajdziesz tu tajemnicze miejsca, niesamowite tradycje i regionalne zwyczaje. Wyrusz razem ze mną w podróż, która zaczyna się tuż za drzwiami! Zapraszam!

Co robili Disney i Hasior w Koszalinie?

Kategorie

Archiwum

Co robili Disney i Hasior w Koszalinie?