Skip to content
Na jesienną chandrę… książki!
Menu

Nowy miesiąc, nowa pora roku. Wbrew temu, co mówią naukowcy: globalnemu ociepleniu i zmianie klimatu z czterech, na dwie pory roku. „Jesień idzie nie ma na to rady!”, jak głosi pieśń. Idzie wielkimi krokami zarówno ta kalendarzowa, jak i astronomiczna. JESIEŃ. Dnie są coraz krótsze. Słońce leniwie budzi się późno i zmęczone wcześnie się chowa. Drzewa czerwienieją i złocą się. Wszędzie czuć chłód. Z drzew oprócz liści, spadają też kasztany i żołędzie oraz orzechy i śliwki. Pora schować sandały i krótkie spodenki. Czas na przetwory, ciepłe skarpetki i piżamy. Pora wyjąć termofor i koc. Czas zaparzyć herbatę, taką porządną w imbryku z cytryną, pomarańczą, goździkami, imbirem i kardamonem, a! i koniecznie z sokiem malinowym! Najlepiej własnej produkcji i z własnych malin (lub tych zachachmęconych z Bieszczad:)). Pora zakopać się we wspomnieniach o wiosenno – letnich wojażach – tych przeszłych i tych przyszłych. Oczywiście jesień też jest idealną porą na podróżowanie! Przepiękne czerwone buki i płowe trawy na bieszczadzkich połoninach, fioletowe wrzosowiska czy warszawskie parki miłośników przyrody na pewno zauroczą. Dla tych, co wolą bardziej industrialne klimaty pora roku w zasadzie nie gra większej roli. Jednak Lemur ma inne pomysły na jesienno – zimowe dni i wieczory. Dla mnie jest to idealny moment na rozkoszowanie się dobrą książką! Przyznać się kto z Was na wakacyjne podróże zabiera ze sobą książki? Lemur zabiera! I oczywiście ma nadzieję, że chociaż jedną stronę przeczyta. Zazwyczaj kończy się na wyjęciu jej z torby i odłożeniu w inne miejsce. Dlatego tak bardzo nie mogę się doczekać jesieni. Wizja koca, herbaty i sterty książek rozgrzewa tak bardzo, że zapomina się o tym, co na zewnątrz. Tak naprawdę, jeśli książka jest dobra zapomina się o całym świecie.

jesien.jpg

Poniżej bardzo subiektywna Wielka Lista (WL) tytułów książek idealnych na jesienno – zimowe wieczory. Ponieważ Lemur jest podróżnikiem będzie to głównie literatura podróżnicza, a ponieważ Lemur podróży po Polsce ma bez liku i ciut ciut, to jesienno – zimowe wieczory woli spędzać w doborowym towarzystwie opowieści z innych zakątków świata. Przekonując się, że nie tylko Polska, ale i cały świat stoją otworem. Wystarczy się tylko nieco postarać, bo przecież świat należy do odważnych, a rzeczy niemożliwe nie istnieją. Udowodnili to już niejedni. Na WL znalazła się zarówno klasyka, jak i nowości. Są opisy całych wypraw w formie pamiętników, są też luźno ze sobą związane historie zebrane podczas jednej podróży. Dla miłośników klasyki na WL znaleźli się Ostrowski, Halik, Cejrowski i Pawlikowska. Dla tych, co wolą modnych autostopowiczów jest Kotlet, czyli Mateusz Kotlarski, a także Kinga Choszcz i Radosław „Chopin” Siuda. Jest też jedna biografia i jedne wydanie zbiorowe zawierające reportaże różnych osób. Jest coś dla miłośników dolin i gór. Jest też coś dla tych, co wolą dżungle oraz tych, lubiących bardziej industrialne klimaty. Dla każdego coś dobrego! Jest dużo o pokonywaniu trudności i robienia rzeczy niemożliwych. Są to opowieści budujące i podnoszące na duchu. Dla mnie najważniejsza idea płynąca ze wszystkich wymienionych niżej tytułów to spełnianie własnych marzeń. Nie przedłużając oto pełna lista:

  1. Wiktor Ostrowski, Wyżej niż kondory, wyd. Czytelnik, Warszawa 1989.
  2. Tony Halik, wł. Mieczysław Sędzimir Antoni Halik, Jeep moja wielka przygoda, wyd. Bernardinum, Pelplin 2008.
  3. Beata Pawlikowska, Blondynka u szamana. Magiczna wyprawa do świata Indian, wyd. G+J RBA, Warszawa 2005.
  4. Wojciech Cejrowski, Podróżnik WC. Wydanie II poprawione, wyd. Bernardinum, Pelplin 2010.
  5. Jasiek Mela, Poza Horyzonty, wyd. G+J RBA, Warszawa 2010
  6. Kinga i Chopin, Prowadził nas los, wyd. Bernardinum, Pelplin 2004. Pełna wersja dostępna też TU .
  7. Mateusz Kotlarski, Kotlet na wynos, czyli autostopem za równik, wyd. Helion, Gliwice 2016.
  8. Marek Tomalik (red.), Pojechane podróże. Szalone wyprawy Trzech Żywiołów, wyd. Pascal, Bielsko-Biała 2012
  9. Grzegorz Brzozowski, Wojciech Cejrowski, Biografia, wyd. Zysk i S-ka, Poznań 2010.

ksiazki.jpg

A może masz inne książki do polecenia? Wasze ulubione lub takie, które czekają na Waszą uwagę na półce? Podziel się tytułami! W końcu WL nie jest zamknięta i można ją swobodnie edytować! Zatem do czytelń!


Podobał Ci się wpis? Masz uwagi? Spostrzeżenia? Zapytania? Jeśli tak, to proszę pozostaw komentarz pod wpisem: to bardzo mobilizuje do ciągłej pracy nad blogiem! Z góry dziękuję! By pozostać na bieżąco z lemurowymi przygodami, śledź lemurowego fanpage’a oraz instagrama (nick: lemurpodroznik)!
Na jesienną chandrę… książki!

Cześć!

Mam na imię Asia i witam Cię na lemurowym blogu – jedynym blogu poświęconym tylko i wyłącznie podróżom po Polsce. Znajdziesz tu tajemnicze miejsca, niesamowite tradycje i regionalne zwyczaje. Wyrusz razem ze mną w podróż, która zaczyna się tuż za drzwiami! Zapraszam!

Na jesienną chandrę… książki!

Kategorie

Archiwum

Na jesienną chandrę… książki!