Ostatnio zabierałam was na wycieczki głównie po miastach i ich zabytkach. Tym razem zapraszam was na wieś! A jak wieś to wiadomo: swojska sielanka na łonie natury. I natury będzie dużo w postaci jednego z latających symboli naszego kraju. Nie, nie będzie o orłach, a o bocianach. Czy wiecie, że co czwarty bociek jest Polakiem?
Skąd się wzięły bociany?
Otóż jest kilka teorii na ten temat. Jedna mówi, iż bociany symbolizują nieposłuszną parę ludzi. A było to tak… Pewnego dnia Bóg przywołał do siebie kobietę i mężczyznę. Wręczył im zawiązany worek z różnymi gatunkami gadów i nakazał wyrzucić je do morza. Były to raczej nieprzyjemne okazy: węże, pająki i inne paskudztwa. Jednak ludzie okazali się, po raz kolejni, krnąbrni i gady „wysypały” im się na całą Ziemię zamiast trafić do morza. Krótko mówiąc: Bóg się wkurzył, zmienił ludzi w bociany i kazał im wyzbierać to, co wyrzucili. Tak oto bociany trafiły m. in. do Żywkowa i innych miejsc.
Gdzie właściwie leży Żywkowo?
Żywkowo to niewielka wieś. Liczy zaledwie 7 zamieszkanych gospodarstw. Położona jest na północny województwa warmińsko-mazurskiego, w powiecie bartoszyckim, gminie Górowo Iławeckie. Tuż przy granicy z Rosją. Właściwie bliżej tu do rosyjskiego miasta, niż polskiego sklepu. W sąsiedztwie takich miejscowości, jak: Świadki Iławeckie, Grądzik, a także Shirokoye i Bagrationowsk. Wieś zamieszkana jest przez potomków Ukraińców przesiedlonych tutaj z terenów Rzeszowszczyzny podczas akcji „Wisła”.
Bociania wieś w Polsce
Na świecie żyje około 170 tysięcy bocianich par, z czego około 40 tysięcy gniazduje w Polsce. Z tej prostej matematyki wychodzi, że co 4 bocian jest Polakiem. W Żywkowie znajduje się 7 gospodarstw zamieszkałych przez około 25 osób i ok. 50 bocianich gniazd. Na drzewach, słupach, dachach i specjalnych platformach. Z czego zamieszkanych jest co roku około 35-48 z nich. Na jednego mieszkańca przypada zatem średnio 4 bociany. Średnio do Żywkowa przylatuje 100 bocianów, a odlatuje ich dwa razy więcej.
Co robią bociany w Żywkowie?
Odpowiedź na to pytanie jest banalna: żyją sobie. Dlaczego upodobały sobie akurat to miejsce? Odpowiedź na to pytanie nie jest już tak jednoznaczna. Oczywiście można mówić o metafizyce i przywiązaniu, jednak właściwszą odpowiedzią wydaje się po prostu niezniszczona przez człowieka przyroda: brak betonu, różnorodność biologiczna, oczka wodne, które stanowią siedliska dla płazów, gadów, owadów oraz drobnych ssaków. Mozaikowa, ekologiczna uprawa rolnicza i urozmaicony krajobraz jest warunkiem występowania bocianów. Drzewa dają cień, krowy i konie gwarantują niską trawę. Sam Bocian biały zaś jest gatunkiem parasolowym, co oznacza, że chroniąc bociany chronimy środowisko życia innych gatunków.