Skip to content
Elementy charakterystyczne Dolnego Śląska
Menu

Każde miejsce jest jakieś. Charakterystyczne. Składa się z elementów, które tworzą niepowtarzalny klimat. O takich właśnie charakterystycznych składnikach danego miejsca już pisałam, między innymi w tekście dotyczącym Gdańska, który przeczytacie tutaj. Teraz, po miesięcznej podróży po województwie dolnośląskim oraz napisaniu 9 tekstów, nadszedł czas aby pokazać wam pewne części łączące te okolice.

Dolny Śląsk przez wieki należał do różnych narodów i państw. Polski Dolny Śląsk, to niemiecki Niederschlesien, czeski Dolni Slezsko, łacińska Silsia Infeior czy też śląski Dolny Ślůnsk. Jest to kraina współdzielona obecnie przez nasz kraj oraz Czechy. Stolicą województwa i największym miastem jest Wrocław. Jednak całe województwo jest jedną wielką niespodzianką dla przyjeżdżających tutaj osób.

Zamki, twierdze i pałace

Od najbardziej znanego Zamku Książ, przez zamek Grodziec, Chojnik i Czocha, twierdze w Srebrnej Górze i Kłodzku, po całą Dolinę Pałaców i Ogrodów – m. in. Miłków czy Wojanów. Nie ma we współczesnej Polsce drugiego takiego województwa, które by na swoim terenie posiadało aż takie skupisko różnych budowli o charakterze warowni.

Uzdrowiska

Dolny Śląsk znany jest ze swoich licznych wód mineralnych o właściwościach leczniczych. Można tu wyleczyć liczne dolegliwości od reumatyzmu i nerwobóli, przez choroby serca i układu krążenia po choroby układu trawiennego. Przez chwilę leczono tu wodą arsenową, która następnie dała asumpt do produkcji trucizny – arszeniku. Dolnośląskie wody to tzw. szczawy, czyli wody wodorowęglanowe o znacznej zawartości dwutlenku węgla. Najstarszym uzdrowiskiem na tym terenie jest Lądek – Zdrój. Ale nie jedynym! Dalej uplasowały się miejscowości skupione w tzw. Zespole Uzdrowisk Kłodzkich, czyli Kudowa, Polanica i Duszniki. Nie można pominąć też jeleniogórskich Cieplic, Świeradowa, Szczawna, Czerniawy czy Długopola. Wszystkie wymienione miejscowości posiadają drugi człon nazwy: „- Zdrój”. Oprócz tych działających prężnie w sferze turystyki, kultury i lecznictwa są też uzdrowiska zapomniane i zamknięte, jak Przerzeczyn – Zdrój, według przewodników, najmniejsze uzdrowisko Dolnego Śląska czy też Sokołowsko.

Kopalnie i podziemia  

W większości miejsc na świecie to, co najciekawsze znajduje się nad powierzchnią, na Dolnym Śląsku jest zaś odwrotnie: to, co ciekawe znajduje się pod powierzchnią. Od kopalni węgla w Wałbrzychu i Nowej Rudzie, złota w Złotoryi i Złotym Stoku, uranu w Kletnie i Kowarach, po kopalnię niklu, chryzoprazu i opalu w Szlarach. Dalej należy wymienić Jaskinię Niedźwiedzią w Kletnie ze wspaniałymi stalaktytami i stalagmitami.  Na trzeciej pozycji plasują się turystyczne trasy podziemne w miastach np. w Kłodzku. Na końcu zaś wspomnieć należy o niemieckich, podziemnych, kompleksach w Górach Sowich.

Góry 

Przede wszystkim Sudety i ich dobrodziejstwa, by wymieć tylko kilka szczytów: Śnieżka, Śnieżnik,Szrenica. Dalej szczyty gór Sowich, Bystrzyckich, Stołowych, Izerskich… Dolny Śląsk jest idealną alternatywą dla Tatr: piękne widoki i trasy o bardzo zróżnicowanym poziomie trudności. Ja polecam wam mój ulubiony szlak w Karkonoszach – opisałam go tutaj. 

Tajemnice

A w zasadzie jedna wielka tajemnica oraz szereg mitów, legend i niedopowiedzeń spowija całe Ziemie Odzyskane, które były opuszczane w wielkim pośpiechu i w jeszcze większym chaosie zasiedlane przez nowych mieszkańców. Największa to ukrycie Bursztynowej Komnaty i Złotego Pociągu w okolicach Wałbrzycha oraz cały kompleks Riese, którego korytarze, według różnych szacunków, odkryto jedynie w 20%. Więcej o tym Olbrzymie przeczytacie tutaj.


Spodobał Ci się wpis? Masz uwagi? Spostrzeżenia? Zapytania? Jeśli tak, to proszę pozostaw komentarz pod wpisem: to bardzo mobilizuje do ciągłej pracy nad blogiem! Z góry dziękuję! By pozostać na bieżąco z lemurowymi przygodami, śledź lemurowego fanpage’a oraz instagrama (nick: lemurpodroznik)!
Elementy charakterystyczne Dolnego Śląska

Cześć!

Mam na imię Asia i witam Cię na lemurowym blogu – jedynym blogu poświęconym tylko i wyłącznie podróżom po Polsce. Znajdziesz tu tajemnicze miejsca, niesamowite tradycje i regionalne zwyczaje. Wyrusz razem ze mną w podróż, która zaczyna się tuż za drzwiami! Zapraszam!

Elementy charakterystyczne Dolnego Śląska

Kategorie

Archiwum

Elementy charakterystyczne Dolnego Śląska